Tarihte renk teorisi üzerine ilk çalışmalar filozoflar tarafından yapıldı. Yunan filozof Aristo’da ilk renk teoristi olarak tarihe geçti. Aristo’nun renk teorisi günümüz için geçerliliği olmayan bir teori. Ancak renk teorisinin tarihsel yolculuğunu merak edenler için bir başlangıç noktası. Kilometre taşı da diyebiliriz.

Renge dair ilk tarihsel çalışma Aristo’nun ”Ruh Üzerine” isimli kitabında bulunmaktadır. Gökkuşağındaki renkler Aristo için bir başlangıç noktası oldu. Aristoteles, yada bizim bildiğimiz adı ile Aristo, rengin yüzeylerin bir özelliği olduğunu, ışık ya da yansıma sonucunda oluşmadığını teorize etti. Tabii o zaman ışığı ya da yansımayı bilmiyordu. Aristo Platon’un öğrencisi, doğa hayranı bir naturalistti. Belki de bu sebeple renkleri de doğadan dört element ile ilişkilendirdi.

Aristoya göre doğadaki renkler ;
Su beyaz,
Hava beyaz,
Ateş sarı, ve
Toprak beyaz.

Aristo teorisini bu elementler üzerine temellendirdi. Dahası, tüm renklerin beyaz ve siyah renklerden oluştuğunu, bunun neticesinde açıklık ve koyuluk özelliklerinin oluştuğunu söyledi.

aristotle_colour

Aristoya göre temel renkler ; beyaz, sarı, kırmızı, mor, yeşil, mavi ve siyah’tır.

 

 

 

 

 

Aristo’nun renk teorisi bilimsel ya da felsefi olarak geçerliliğini korumasa da sözleri ve aktardığı bir çok şey geçerliliğini korumaktadır. Bir şeye iyi başlamak onu yarı yarıya bitirmektir. Aristo