Renk düzenleme film yapımının en kritik süreçlerindendir. Görüntüyü en etkili hale getirebilecek aşamaların en önemlisidir. İzleyici ilk rengi görür. Dolayısı ile izleyici üzerinde ilk izlenim renk ile oluşturulacaktır. Genel renk tonundan bahsediyorum. Sahneler birde hızlı geçiyorlarsa küçük detaylar fark edilmeyebilir. İzleyici filmin genel renk paletini fark eder. İyi düzenlenmiş bir renk izleyicinin filme daha fazla dahil olmasını sağlar. İzleyiciyi sahneye daha yakından bakmaya zorlar. Kamera, yönetmenin hikayesini aktarmadaki en güçlü aracıdır. Işık ve sanat ile hikayesini en iyi hale getirmek için çalışır. Elindeki en güçlü aracı en sona saklar. Renk düzenleme. İyi yapılan renk düzenlemesi sahnenin duygusunu arttırır. Yada var olan duyguyu tamamen farklı bir şeye dönüştürebilir. Renk düzenlemesi yapılmamış bir iş düz ve sıkıcı görünür.

Aşağıdaki görüntü, yönetmenliğini M. Akif Gülerin, görüntü yönetmenliğini ise Fatih Bacağıkırık’ın yaptığı kurban bayramı temalı reklam filminden bir kare. Camda bir çocuk içeriye bakıyor. Peki baktığı şey ne ? Bu noktada öyküye katkı sağlayacak düzenleme şüphesiz çocuğun baktığı şeyin ön plana çıkarılması olacaktır.Yanındaki görüntüye dikkat edin. İlk göze çarpan hikayeye uygun hüznün oluşması için oluşturulan soğuk ve doğal bir görünüm. Sonrasında ise izleyicinin bakışının yönlendirilmesi için önemsiz kısımların karartılması ve oluşturulan kontrastın bakışı masa üstüne yönlendirmesi.

Renk düzenleme yönetmenin marka olmasına yardımcı olur. İzleyicinin bir bakışta yönetmeni tanıyabileceği bir stil oluşturmak yönetmenin kariyerine katkı sağlar. Renk düzenleme bu süreçte kilit rol oynar. Renk düzenleme derken sadece karanlık odada renklerle oynamaktan değil sette kostüm ve dekorla oluşturulan renk paletinden de bahsediyorum. Bu konuda en bilinen isimlerden biri şüphesiz Wes Anderson. Aşağıda Wim Wanders stilinnin ne kadar belirgin olduğunu görüyorsunuz. Sıcak tonlar, yüksek kontrast ve doygun renkler.

Renk Düzenleme Nasıl Öğrenilir?
Bu, basit bir makalenin çok ötesinde, sanata bakış açısından renk teorisine, uygulama araçlarından (yazılımlardan)  teknik bilgilere uzanan çok geniş bir konudur. Her makalede bir parça bilgilendirme yapmaya çalışıyorum. En önemli şey ne biliyor musunuz ? Renk düzenleme araçlarını öğrenmek için zaman harcayın. Araçları küçümsemeyin ve izlediğiniz hollywood filmlerinin sihirbazlar tarafından renklendirildiğini düşünmeyin. Basit bir curve aracı ile harika görünümler elde edebilirsiniz. Karar verin. Renk düzenlemeye başlamadan önce ulaşmak istediğiniz bir hedefiniz olmalı. Bu kararı vermek çok önemlidir.