Davinci Resolve 101

Renk düzenlemeye giriş eğitimi

Davinci Resolve programını tanımak, renk teorileri konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler için Okto Store’un Beşiktaş’taki ofisinde eğitim veriyorum. Türkiye’de film ekipmanları sektörünün öncü firmalarından Okto Store ile Davinci Resolve ve renk düzenleme konusuna giriş niteliğinde bir sınıf oluşturduk. İlk dersimiz 5 Kasım 2016’da 10’ar kişilik sınıflar ile başladı. Bir proje oluşturulmasından, diğer programlardan Davinci Resolve’a  taşımaya kadar aşağıda başlıkları yer alan tüm konuları bu derslerde anlatıyorum. Katılımcılar sektörde daha önce yapılan profesyonel işleri görerek onlarla çalışabiliyorlar ve her ders sonunda soru-cevap kısmında akılllarındaki soruların yanıtlarını alabiliyorlar. Eğitim süresi toplamda 5 gün, 5 hafta ve haftada 4 saattir. Tüm katılımcılara oktostore eğitim sertifikası verilmektedir.

Davinci Resolve 101Ders Programı

 

1. HAFTA / Proje Hazırlığı
Program ve proje ayarları. Görüntüleme ekranı. Kaynak dosyaları kullanılması ve organize edilmesi. Clone aracı. Online / offline nedir ? Neden yapılır ? XML/AAF ile conform. Sahne dedektörü. EDL kullanarak pre conform.
2. HAFTA / Primary Araçları
Color correction nedir ? Scope.lar nasıl okunur ? Highlights, shadows, color boost ve midtone detail ve offset ayarları. Contrast / pivot ayarı, renk sıcaklığı ayarları. Lift, gamma, gain, doygunluk ve renk kanalları ayarlamaları. Log grading. Curves / eğriler. Eğriler gerekli mi ? Eğri oluşturulması ve kullanılması.
3. HAFTA / Renk Dengesi ve Karşılaştırma Araçları
Hangi sahneden başlamalı ? Luma contrast ve RGB contrast farkı. Sahne karşılaştırma araçları ile çalışma. Still oluşturarak karşılaştırma. Scope’ları kullanarak sahnelerin karşılaştırılması. Galerinin organize edilmesi. Stiller, still içeriklerinin görüntülenmesi. Stilleri kullanarak grade kopyalamak, projeyi yedeklemek. Stilleri import ve export etmek. Projeler arasında stilleri kullanmak. Grade versionları ile çalışmak. Versionların karşılaştırılması.
4. HAFTA / Secondary Correction
Color grading nedir ? neden yapılır ? Diğer curve araçları Hue vs sat, hue vs hue, lum vs sat, sat vs sat Soft clip nedir ? Nerelerde kullanılır ? Local ve remote grade arasındaki fark nedir ? Remote grade oluşturma
5. HAFTA / İzolasyon Araçları ve Gruplandırma
Windows çeşitleri ve keyframing. Tracking Node penceresi ve Node çeşitleri. Paralel vs. Layer Mixer. Gruplar / pre / ­post / timeline Timeline ve filtreleme araçları. Lightbox ve lightbox’da grading.

Davinci Resolve 101

Renk düzenlemeye giriş eğitimi