Kurgu için tasarlanan yazılımlar gerçekten gelişmiş renk ve kontrast denetimleri sunabilirler mi ?

Color grading için ayrı bir yazılıma ihtiyacım var mı ?

İlk olarak size birkaç soru daha sormak istiyorum. Bu sorular aslında bu başlığın bir açıklaması niteliğinde…

Gerçekten renk düzenleme yapmak istiyormusunuz ?

İki dakikalık bir görüntü için iki gün çalışmak istiyormusunuz ?

Basit ya da kapsamlı bir renk düzenlemesi mi yapmak istiyorsunuz ?

Kurgucu mu yoksa renkçimi olmak istiyorsunuz ?

Blackmagic Design, hem kameraları hem de Davinci Resolve ile sektördeki gelişmeleri/rekabeti arttıran bir firma oldu. Siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum. Kameraları ile ilgili eleştiride bulunabilirsiniz ya da Davinci’yi beğenmeyebilirsiniz. Ama 70 li ve 80 li yıllarda kurulan birçok firma ile, kendilerinden çok sonra 2000’li yıllarda kurulan Blackmagic Design firması rekabet edebilir bir hale geldi. Bu başarıdır.

Üstelik tek bir alanda da değil ! Kamera, hardware ve software konularında da. Bu yazıyı yazmamın sebeplerinden biri de Davinci’nin timeline’ının kurgu özelliğini her güncellemede iyileştirmesinin ardından rekabetin kızışmış olması ve birçok kurgucunun aklıllarında birçok soru belirmesi. Bizi ilgilendiren soru ise bir kurgu programı ile grading programının birbirinden ayrıldığı kısım. Çoğu grading programının kurgu da yapılabilsin derdi yok. Sadece Davinci Resolve bu noktada mevcut color araçlarına, kurgu özelliğini de ekledi. Kurgu programlarıda boş durmadı tabi.

Diğer tarafta Adobe Premiere ! Speedgrade satın alındıktan sonra çok şey değişti. Lumetri ilk zamanlarda speedgrade’de hazırladığınız ayarları uygulayabileceğiniz bir efekt iken, şimdi kendi scopelarınında dahil edildiği, ayrı arayüze sahip renk düzenleme yapabileceğiniz bir plug-in gibi çalışıyor. Premiere, Lumetri ile bu zamanda kadar sunduğu en güçlü renk düzenleme imkanını sunuyor. Üstelik Hue vs Hue ve kontrol paneli desteği gibi yeni özelliklerde son güncellemede eklenmiş bulunuyor. (Eğer Lumetri kullandıysanız lütfen izlenimlerinizi yorumlar kısmında paylaşın.)

Eğer projeniz Color Grading yapılmayacak ise endişelenmenize gerek yok. Ancak eğer yapılacak ise iki seçeneğiniz var. Kullandığınız kurgu programında bu işi halletmek, ya da ayrı bir Color Grading yazılımda halletmek.

Kurgu programı artıları
Elbette kurgu için tasarlanmışlardır. Kurgu yapıldıktan sonra aynı yazılımda rengi düzenlemek gibi güzel bir şey olamaz. Kurgu programları hızlıdır, basit arayüze sahiptirler, öğrenmek kolaydır, plug-in destekleri vardır. Otomatik kontrast ve white balance seçenekleri vardır. Elinizdeki malzemeyi ayrı bir programa ya da stüdyoya taşımak zaman alır. Eğer tüm projeyi tek bir programda bitirebiliyorsanız o iş kesinlikle daha hızlı olur. Ancak bir sonraki seviyeye geçemezsiniz. Gelişmiş denetimler sunmazlar. Kontrol panel destekleri vardır ancak renk düzenleme yazılımı tarzında çalışmaz.

Renk programı artıları 
Color Grading için tasarlanmışlardır. Kontrol paneli destekleri farklı çalışır. Bir kontrol panelinde gelişen kas hafızası ile işleri çok daha hızlı yapabilirsiniz. Araçlar parmaklarınızın ucundadır. İzolasyon / tracking araçları vardır. Node ya da layer mantığı ile adım adım ilerlersiniz. Referans görüntüler üzerinde çalışmak, farklı sahneleri eşleştirmek için stilller kullanabilirsiniz. İzolasyon araçları fazladır. Gelişmiş tracker ve keying araçlarına sahipler. Renk düzenleme araçlarına daha hızlı ulaşırsınız. Renk programlarının da eksikleri tabii ki var. Bu programlar kendi timeline.larına sahipler. Kurgunuzu bu yazılımlarda yapmak pek mümkün olmuyor. Yani online dediğimiz süreç bu yüzden gerekliyor.  Timeline hazırlığı ise bu noktada gerekiyor. Bu süreçte kurgu programından çıkan dosyayı kare kare renk düzenleme programında işliyoruz. Sesde herhangi bir senkron bozukluğu olmaması bu kontrole bağlı.

Sonuç
Dert etmeyin ! Kısmende olsa, renk düzenleme konusunda deneyim sahibi iseniz sadece belirli bir noktaya kadar kullandığınız kurgu programınız ile ilerleyebilirsiniz. Üstelik çok daha hızlı işinizi teslim edebileceksiniz. Fakat eğer projenin Color Grading’e ihtiyacı var ise, bu konuda uzmanlaşmış bir yazılım kullanın.