Film ve video ile ilgilenenler için görüntüdeki tonal değişiklikler, oluşturulacak kompozisyonun ilgi çekiciliği için önemlidir. Geçtiğimiz günlerde bana yöneltilen bir soruydu bu. Kontrast nedir ? Bu soruyu kısaca karşıtlık olarak tanımlayıp geçiştirebilirebilmeniz mümkündür. Fakat kontrast, film yapımının farklı evrelerinde farklı anlamlar ifade eder. Aydınlatmadaki kontrast oranı, renk düzenleme yazılımındaki kontrast ayarlaması, renk kontrastı hatta görsel bir kompozisyon kurulurken uygulanan kompozisyon biçimindeki kontrast. Listeyi daha da genişletmek mümkündür. Renk düzenleme dünyasında ise kontrast öncelikle tonlamayı ifade eder.

Peki Kontrast nedir ?

Yapılan renk düzenlemesi ilgi çekici değil ise ya da birşeyler size eksik gibi geliyorsa, düz hissettiriyorsa görüntünün kontrastının doğru ayarlanmadığı ihtimali yüksektir. Düzgün kontrasta sahip olmayan görüntülerde siyahlar yeterince siyah, parlak alanlar ise olması gerektiği parlaklıkta değillerdir. Kontrast, görüntüdeki ton aralığıdır. Ton aralıkları arasındaki farklar düşük ya da yüksek olabilir. İşte böyle bir görüntüde kontrast düşük ya da yüksek terimini kullanıyoruz. Bir görüntüye siyah beyaz baktığınızda ton aralıklarını değerlendirmeniz mümkün olur. Görüntüye siyah beyaz bakmak ton aralığını değerlendirmenin en iyi yoludur. (Kullandığım scope’lar external. Önizleme ekranını siyah-beyaz ayarladım. Böyle görüntünün ton aralığını her zaman kontrol etmek imkanım oluyor.)


Yukarıda Vesikalı Yarim (1968 – Lütfi Akad) filmine ait bir görsel bulunuyor. Bu görsel, yüksek kontrastlı bir görüntü için verilebilecek en güzel örneklerden. Siyahlar tam siyah hatta bazı yerlerde siyahlarda hiç detay yok. Beyazlar ise gömlek ve pencere tarafında en beyaz seviyesinde. Yani ton farkı çok fazla.

Zıt tonlar ne kadar fazla ise görüntü o derece kontrasttır.  Yüksek kontrastlı bir görüntü daha dinamik ve canlı bir etki verir. Görüntü daha keskin bir hal alır, sanatsal bir havası vardır. Daha canlı görüntüler elde etmek için kontrastı arttırın. Bununla beraber yüksek kontrast daha fazla detay demek olduğundan, cilt tonlarındaki kırışıklık ve detaylarıda ön plana çıkarır. Oyuncuyu olduğundan daha yaşlı gösterebilir. Belirli alanlara müdahele ederek böyle bir görüntüyü normale döndürebilirsiniz. Benzer tonlara sahip bir görüntünün ise kontrastı düşüktür. Düşük kontrast daha yumuşak görünür. Fakat kasvetli bir etki de oluşturabilir. Örneğin sisli planlardaki kontrast çok düşüktür.

Resimdeki düşük kontrastlı bir görüntü görüyorsunuz. Histograma baktığınızda sisler içerisindeki ormana ait olan bu görseldeki ton dağılımının yüksek olmadığını görüyorsunuz.


Görüntülerin birçoğu artık LOG ya da RAW olarak kayıt ediliyor. Bu durum kontrastın renk düzenleme sürecinde ayarlandığını akla getirse de gerçekte durum böyle değildir. Sahne düzenlemesinin de kontrasta doğrudan etkisi vardır. Kontrast, sahne düzenlemesinde derinlik algısı oluşturmak için yardımcı bir araç haline gelebilir. Daha açık nesneler daha yakın, daha koyu nesneler ise daha uzakta görünür.